5 דברים שלא ידעתם על משקל תינוקות

רוב התינוקות עוברים שלב של השמנה וריבוי קפלים שלכל אמא בא פשט לשקוע בתוכם.
לרוב, יחלוף השלב הזה ברגע בו תתחיל התזונה שלהם להיות מאוזנת יותר והם יתחילו לזוז – למשל, לזחול. אבל מה קורה אם הקפלים המתוקים עדיין בשלהם? האם זה עדיין חמוד או שמא יש מקום לבדוק את הסיבות למשקל הגבוה? לפניכם, חמישה דברים שלא ידעתם על משקל תינוקות.

הגודל כן קובע?
תינוק צריך להשמין בשלבים המוקדמים של חייו. הגדילה שלו מעידה על ההתפתחות שלו, גם המוחית, השכלית, המוטורית ואפילו החברתית. המדידה מתבצעת באמצעות שלושה פרמטרים: משקל, גובה והיקף ראש. כשההשמנה הופכת להיות מגמה, זה הזמן לבדוק את פישרה.

חטאי האם
להרגלים של האם במהלך ההריון או אחרי הלידה יש קשר למשקל התינוק. אם עישנתן במהלך ההריון, למשל, אתן מגדילת את הסיכוי לשני דברים: התינוק שלכן ייוולד במשקל נמוך, אולם בהמשך ישמין ויפתח נטייה להשמנה גם במהלך חייו הבוגרים.

מחקר שנערך בארצות הברית בשנת 2012 מצביע על גורמי סיכון נוספים כמו: השמנת יתר של האם במהלך ההריון, עלייה מהירה ובאחוזים גבוהים במשקל התינוק בשנת חייו הראשונה, חשיפת התינוק למזון מוצק לפני גיל ארבעה חודשים וגם הזנת התינוק בתחליפי חלב בלבד, מהרגע בו נולד.

סימנים לבאות
אם תינוקכן עלה במשקל כצפוי, אולם לאחר מכן התאזן משקלו ונשמר מאוזן עד לגיל חמש בערך, רוב הסיכויים שמשקלו יהיה תקין גם בבגרותו. אם לא, התחילו להקפיד על תזונה מאוזנת כבר בילדות.

הקשר הסביבתי
מחקר שנערך בארצות הברית במשך שבע שנים תמימות, בדק ומצא כי מין ומצב סוציו אקונומי משפיע על משקלם של תינוקות, עד לגיל חמש לערך, אז נפסקת השפעה זו. גורמים נספים הם זינוק במשקל התינוק בשנת חייו הראשונה, למשקל עודף.

ויש גם סיבות חיצוניות
לא כל ההשמנות הן באחריות ההורים, עישון האם או האכלת יתר של תינוקן. לעתים יש סיבות רפואיות. אם התינוק עמד על משקל תקין ובבת אחת זינק אחוזון הגדילה שלו במספר משמעותי, יש מקום לבדוק מחסור בהורמון גדלה, תסמינים גנטיים שונים, בעיה בתפקוד ההיפותלמוס וכדומה. כמובן שהפתרון בכל מקרה אינו הרעבת תינוקכם, אלא בדיקה מבוקרת וסדירה בטיפת חלב, שם נמדדת הגדילה באחוזים ומופיעה על פני עקומת גדילה שעוקבת אחר ההתפתחות ובמידת הצורך, פנייה לרופא ילדים.

סימנים לבאות
תינוק שמנמן הוא תינוק חמוד, אולם לא יזיק להיות עם יד על הדופק ולוודא עד כמה הוא שמנמן, ועד כמה יש חריגה בעקומת הגדילה שלו, לפי שקילה סדירה ואחידה. מומלץ גם להחזיק מאזני שקילה ביתיים ובכך לחסוך את הריצה לטיפת חלב ולבצע מעקב באופן עצמאי.

השמנה בילדות יכולה לרמז על השמנה בגיל הבגרות בגיל מבוגר יותר. בכל שנה שחולפת ובה נשאר ילד עם עודף משקל, כך קטנים סיכויים לשנות את מצבו הגופני בעתיד. סביב גיל אחת עשרה לערך, מתקבע המצב לחלוטין ומשקל הילד בגיל זה מצביע, די בוודאות, על סיכויי ההשמנה שלו בעתיד.

אחריותנו כהורים, היא להבטיח לילדינו חיים בריאים. גם אם התינוק אינו סובל מעודף משקל, חשוב להקנות כבר בגיל צעיר הרגלי אכילה נכונים ובריאים, לעודד פעילות גופנית ולהקנות לילדים דוגמה אישית, שגם אנחנו, ההורים, רק נרוויח ממנה.