כך תכינו את התינוק ללילה ראשון עם סבא וסבתא

עם כל האהבה לתינוק והרצון להשאר צמודים אליו, יש רגעים בו אתם מבקשים את הזמן שלכם, לצאת לערב זוגי ושקט ואפילו לבקש לעצמכם שנה שקטה ויקיצת בוקר טבעית ועצלה. כדי שזה יקרה, נרתמים לעזרתכם בשמחה ואהבה, סבתא וסבא.

סבא וסבתא זמינים ומתפקדים ושמחים להושיט עזרה, זהו דבר מוערך מאד וכלל לא מובן מאליו. אבל למרות הרצון הטוב שלהם והעובדה שאתם סומכים עליהם בעיניים עצומות, מתגנב ללב חשש: כיצד יתנהג התינוק שלכם בלילה הראשון מחוץ לביתו ועם דמויות, אמנם מוכרות ואהובות, ובכל זאת, לא אמא ואבא. מה קורה עם התינוק שלא רגיל לסביבה אחרת? כיצד יתנהג? האם יהיה רגוע?

לפניכם טיפים להכנת התינוק ללילה ראשון עם סבא וסבתא:
חשוב להתחיל ברשימה מסודרת אותה תכינו להוריכם מבעוד מועד ובה תפרטו במדויק את סדר היום המלא של תינוקכם. הקפידו לרשום את הכל, כולל שעות האכלה, במידה והוא כבר אוכל מוצקים או מחית פירות וירקות, באילו שעות, מתי הוא נוהג להירדם בצהריים וכדומה. עבור הסבים זו עזרה גדולה מאחר והם לא מכירים במדויק את סדר היום של התינוק ואילו עבור התינוק לא משתנה דבר בשגרת יומו הקבועה והבטוחה.
מומלץ להביא לתינוק צעצועים אהובים, שמיכה או חפץ מעבר אחר וכל דבר מוכר שעשוי לסייע לו, למשל מוצץ או אפילו את המובייל שתלוי לו מעל המיטה. באופן זה אתם יוצרים סביבה דומה לזו המוכרת לו.
הטיפ, אולי החשוב מכולם הוא להרגיל את התינוק אל סביבת המגורים של הסבים לפני היום בו אתם מתכוונים להשאיר אותו ללילה שלם. בלו עם התינוק זמן בבית סבא וסבתא, השכיבו אותו לישון בחדר בו יישן ואפשרו לסבים להרדים אותו, כשאתם נוכחים. תוכלו גם לצאת לזמן קצר מבית הסבים ולשוב, ולהקנות לילדכם את התחושה שלא נטשתם אותו וכי אתם חוזרים. במקביל, הזמינו את הסבים לביתכם כדי שהיו שותפים לשגרת ההרדמה שלכם, החל משלב הרחצה, ההאכלה וההרדמה עצמה, כדי שיראו כיצד אתם מבצעים זאת.
ערכו תיאום ציפיות עם ההורים מראש כדי להימנע מתסכול, מתח ואי הבנות בהמשך. ייתכנו חילוקי דעות ביניכם לבין ההורים בנוגע לפעולות שגרתיות או התנהגות עם התינוק, למשל, סביב הרדמת התינוק. חשוב שתערכו תיאום ציפיות מוקדם ותגיעו להסכמות קודם לכן. הנטייה הטבעית שלכם היא אולי לוותר בשל תחושת הכרת תודה או אי נוחות, אבל אם עמלתם על שגרה מסוימת ואתם חוששים שתופר אחרי שהות של מספר ימים אצל הסבים, הדבר הנכון יהיה להסביר זאת מראש ובצורה נעימה ולהציב גבולות וקווים אדומים הנובעים מה"אני מאמין" הפרטי שלכם.
המחשבה על פרידה מהתינוק למספר ימים קשה מאוד למרבית ההורים. אבל אם התמזל מזלכם וההורים שלכם זמינים ונכונים לסייע לכם – נצלו את זה וצאו לחופשה קצרה או רק התאווררות קלה –
זה יכול לעשות לכם פלאים והתינוק? הוא יהיה בסדר גמור. אחרי הכל, אלו ההורים שגידלו אתכם.