שאיבה ואחסון חלב אם: כי התינוק שלך יכול להיות ניזון מחלב אם אמיתי גם כאשר אינך זמינה

אחסון חלב – איך, למה וכמה

כיום קיים קונצנזוס סביב חשיבותה של ההנקה הטבעית. תינוק הניזון מחלב אם הוא תינוק בריא יותר, המסוגל להתמודד בצורה טובה יותר עם מחלות שעלולות להיווצר בגופו בחודשים הראשונים לחייו. אלא שבעידן המתאפיין בשאיפה לשוויון מגדרי, ובמציאות שבה נשים רבות הן בעלות קריירה, הנקה טבעית הופכת לאתגר.

אחסון חלב אם: שיטות וטיפים

על רקע המתואר, החלו נשים רבות לאמץ את פתרון שאיבת החלב המאפשר לתינוק להמשיך להיות ניזון מחלב אם גם כאשר אימו איננה זמינה להנקה. בזכות פעולת השאיבה ממשיך גופה של האישה לייצר חלב, על אף שהאישה אינה מניקה בפועל (או מניקה בפועל אך באופן חלקי בלבד). אמהות השואבות חלב חייבות להקפיד על התנאים בהם הן מאחסנות אותו ולטפל בו בזהירות, מאחר ומדובר במוצר רגיש וייחודי למין האנושי.
אחסון חלב אם צריך להיעשות בטמפרטורה מתאימה, בכמות הנכונה ובאופן הנכון. הכלי האידיאלי לאחסן בו חלב אם הוא מיכל זכוכית. מיכל פלסטיק או שקיות אחסון סטריליות חד פעמיות הם אופציה נוספת בה ניתן להשתמש, תוך הקפדה כמובן שהם סגורים באופן הרמטי לפני אחסונם. קיימות כמה אפשרויות לאחסון חלב אם, הנבדלות זו מזו במשך הזמן המקסימאלי המומלץ לאחסון החלב, שהוא נגזרת של הטמפרטורה השוררת במקום האחסון. חלב שאוחסן בחדר, בו שוררת בדרך כלל טמפרטורה של 25 מעלות בממוצע, יכול להישמר במשך כשלוש עד ארבע שעות. לעומת זאת חלב שאוחסן במקרר (טמפרטורה של כ-4 מעלות) יכול לשמור על טריותו וניתן להשתמש בו במשך שלושה עד חמישה ימים. חלב שמאוחסן במקפיא יכול להישמר גם במשך כשלושה או ארבעה חודשים. במילים אחרות, הנוסחא השלטת בתחום של אחסון חלב אם היא כי ככל שהחלב נשמר בטמפרטורה נמוכה יותר, כך הוא יהיה עמיד לטווח ארוך יותר.
רצוי לא לאחסן כמות גדולה מידי של חלב בכלי האחסון (בין 60 ל-120 מ"ל), זאת מאחר וקל יותר להפשיר כמויות קטנות של חלב אם. יתר על כן, כדאי לקחת בחשבון שנפח החלב גדל בהקפאה ולפיכך לא כדאי למלא את הכלי עד גדותיו.

אחסון חלב אם: המחלוקות  סביב משך הזמן האידיאלי לאחסון

ראוי לציין כי קיימות מחלוקות בין חסידי "בית שמאי" לבין נאמני "בית הלל" סביב משך הזמן האופטימאלי לאחסון חלב אם בכל אחת מאופציות האחסון המצוינות לעיל, אך המחלוקות מסתכמות בהבדלים קלים בין שתי האסכולות. הנתונים המובאים לעיל מתיישבים עם עמדותיהם של המקפידים יותר, ועל כן הרגועים והגמישים יותר יוכלו להוסיף כעשרים אחוז לפרקי הזמן הנקובים לעיל.