עשר עובדות על החיים אחרי הלידה

כל דמיון, גם כזה המצוי בספרי הארי פוטר או כל סרט מדע בדיוני עם עלילה משובחת, לא יכין אותם לקראת המציאות, או מה שנקרא החים לאחר הלידה.חששת במהלך ההריון? חכי, עוד לא טעמת טעמו של חשש, חשבת שאת אדם קליל שלא לוקח ללב?
יש לנו חדשות בשבילך. החיים שאחרי הלידה- להלן עשר עובדות.

עוד רגע אמא
עוד רגע ואת הופכת לאמא באמת. התינוק שלך עומד להגיח לאוויר העולם ולבשר את בואו ואת נעה בין רגשות של אושר ותקווה ומרצה אין ספור תסריטים בעיני רוחך. את תהיי האמא הזו שתדע לאזן בין הטיפול בתינוק לבין הטיפול בעצמך, את תקפידי לטפח את עצמך ותנצלי את חופשת הלידה לקריאת כל הספרים שהזנחת לאחרונה. את והתינוק תצאו לטיולים ממושכים בטבע ותתמלאו מרץ, חיוכים ואהבה. מדע בדיוני כבר אמרנו? הנה כמה עובדות, אולי הטריילר שיקדים את הסרט החשוב ביותר של חייך- האמהות.

על החרדות והפחדים- מהרגע ב תשובי הביתה עם תינוקך שוב דבר לא ייראה לך בטוח יותר. מרכך הכביסה לא מספיק רך, הכלב שתמיד כשכש לך בזנב מראה מאיים פתאום, השמיים כחולים מדי, התינוק נראה חלש ( ולא חשוב שהא רק בן שבוע), השכן הסתכל עלייך במבט מבהיל. בקיצור- החרדות לשום תינוקך מהסכנות המאיימות מכל עבר, יהפכו לחברותייך הטובות ביותר, ככל הנראה לעוד שנים ארוכות וטובות.

איזה טעם יש לקפה? תשכחי כל מה שהכרת עד הים על טעמו של הקפה. אוהבת אותו רותח? טוב, תתרגלי לפושר. רוב הסיכויים ששתיית הקפה שלך תסתכם בלגימה אחת. אם את ברת מזל, אלו יהיו שתי לגימות, לפני שתרוצי לטפל בתינוקך. הבשורות הטובות- יום יגיע ותצליחי לשתות קפה מתחילתו ועד סופו, בדיוק כפי שאת אוהבת אותו.

תחומי עניין חדשים- אז תכננת לקרוא ערימה של ספרים בהלך חופשת הלידה. תכננת, אז מה. יכול להות שיש לך גם תחביבים, העדפות, את חובבת סרטים והצגות. יופי לך. תשכחי מזה. החיים אחרי הלידה, ובמיוחד בחודשים האחרונים יזמנו לך תחומי עניין מרתקים לא פחות: האכלת התינוק, השינה שלו, השינה שלך והאם היתה לו יציאה. את גם תספרי את כל הפרטים האלו בגאווה ובפרוטרוט לכל מי שרק יסכים להקשיב לך.

איזו חיה את אוהבת? גם אם טיפוס רך, עדין, נעים הליכות ורגוע, תמצאי את עצמך נוהמת כלביאה שהפריעו לה באמצע הסטייק, בכל פעם שאפילו רק נדמה יהיה לך שמישהו מנסה להתנכל לתינוקך. האחרות בטיפת חלב העירה שהוא רזה מדי/שמן מיד? ברגע זה הפכה לאויבת המושבעת שלך ואת תקדישי שעות במחשבות על עינוי איטי ומלא בייסורים. מישהו העיר לך שהתינוק נראה קטן, גדול, לא סימטרי, או אפילו חמוד? שעת תנסי לפרש למה התכוון, לא אחרי שתנעצי באותו המישהו מבט מקפיא עצמות.

התינוק של השכן ירוק יותר? לא יעזור, עם כל אשרך בתינוקך החדש, הטיפול המסור והאהבה, תינוקות אחרים שתביטי בהם ייראו לך שמחים יותר באמהותיהם המושלמות, אוהבים אותן יותר, כבר מגיל יומיים בערך ורגועים יותר, דבר שתפרשי בחוסר היכולת שלך להיות אמא טובה. היכוני להכיר את חברתך החדשה והטובה ביותר- תחושת האשמה. גם האמהות האחרות שאותן תתחילי לשנוא, גם מבלי שהכר אותן, יראו לך רגועות יותר, עייפות פחות וגם רזות יותר ממך.

סלולרי במקרר? אם תמצאי את עצמך תוחבת את הנייד למקרר, את הכרובית לארון ואת הסבון רחצה למדיח, אל תדאגי, לא יצאת מדעתך. את פשוט עייפה מאד, מלאה במחשבות על תינוקך, על הדאגה והטיפול בו, על האושר לצד הקושי. זה יעבור. בהבטחה.

לימודי דוקטורט בגילך? כן, את תהפכי גם לרופאה מדופלמת גם בלי התואר, לצד ידע כה נרחב בבילוש, עד שאפילו שרלוק הולמס היה מחוויר לצידך. כל שיעול, כחכוח או פיהוק של התינוק יקבל פרשנות מיידית. את תדעי אם כואב לו, חם לו, קר לו, הוא חולה, ותמצאי את עצמך חוקרת את רופא הילדים שלו חקירה צולבת, משתמשת בכל מה ששלפת מהאינטרנט, משיחות עם חברות, האמא שלך או החתול. את תהפכי לאלופת החיפוש באינטרנט, תשפרי את האנגלית שלך רק כדי לקרוא מאמר על מחקר בגידול תינוקות שפורסם בניו זילנד, את תחקרי כל מי שקשור לתינוקך, החל רופא הילדים, המוהל, אחות טיפת חלב והקופאית בסופרמרקט, אפילו שאינה קשורה אליו, תדעי לחזות את מזג האוויר עוד לפני החזאי, לדעת במדויק את טמפרטורת המים באמבטיה או בחדרו של התינוק ובכלל, כל מה שיסייע לך להחליט החלטות חשובות בנוגע לתינוקך.

הנקה- בדמיונך חשבת על רגעי ההנקה הקסומים, בהם תינוקך מתכרבל בחיקך ויונק בהנאה בזמן שאת מתרווחת להנאתך וצופה בקסם הזה. בפועל תמצאי שזה לא תמיד קל, ההנקה עשויה להכאיב לך, יהיה לך גודש שלא תדעי מה לעשות איתו וגם התינוק עלול להיות לא ממש שבע רצון. שמרי במקום בולט טלפון של יועצת הנקה וגם אל תשללי שאיבת חלב.

מילת הקסם: שינה- כן, עם כל האהבה לתינוק ולבן זוגך, את תתחילי לפנטז על רגע אחד לבד לגמרי. בשקט. בלי אף אחד מסביבך. שינה תהפוך מושא החלומות שלך ואת תזנקי כמו צב נינג'ה צעיר ברגע שהתינוק נרדם כדי לחטוף תנומה, גם אם באותו הרגע בדיוק התקלחת. תלמדי להעריך רגעים קטנים של שקט. הם אלו שישמרו על שפיות דעתך.

מה זו אהבה? אז התאהבת במהלך חייך, את אוהבת את בן זוגך, את הורייך ומשפחתך ואת החברה הטובה שלך. אולם ברגע בו נכנס התינוק לחייך, תמצאי את עצמך מוצפת ושטופה ברגש חזק וטהור, מלא , מקיף ועוטף. אהבה ללא תנאים, געגוע תמידי, גם אם הוא בחדר הסמוך ישן בשלווה, דאגה תמידית וחרדה לשלומו ולבריאותו. וכשיגיע החיוך הראשון פתאום, כל הדרמות ייעלמו, כל העייפות תפוג ואת פתאום תדעי עד כמה טוב שהוא נכנס לתוך חייך.