על אימהות וקריירה- איך גורמים לזה להצליח?

מאת: ליאור ירדן

מי מכיר את נוסחת הפלא
כל אמא טרייה תספר לכן על השינוי העצום שהתחולל בחייה מייד עם לידת תינוקה. למעשה, החיים מתחלקים ל"לפני" ו"אחרי" הלידה. אף אחת לא תצליח לתאר במילים, בצלילים או בציורים את עומק הרגשות, האהבה הבלתי מסויגת וללא כל תנאי, הצורך לעטוף, לגונן ולחבק, לקום בכל שעה בלילה וללא כל טרוניה ותלונה ולהתפלל שרק יהיה בריא, מאושר, שבע ושלא יכאב לו כלום. את האושר הזה לא ניתן לסכם במילים, רק לחוות אותו, ובמלוא העוצמה.

החיים מקבלים משמעות אחרת, סדר היום סובב סביב התינוק, מועד ההאכלה, רחצה, החתלה, שינה, חיבוק וערסול שלו. את בגדי העבודה המחויטים מחליפות חולצות נוחות, את האביזרים הנשיים מחליפה חזיית הנקה פרקטית ויעדי המכירה של המשרד מתחלפים בלימוד מעמיק של הבעות הפנים של התינוק ופרשנות מלומדת על כל עווית שלו, או שמא זה חיוך בכלל.

ואז מסתיימת חופשת הלידה. צריך לחזור לעבודה.

מתארגנים מחדש
חזרה לעבודה בזמן שהתינוק כה קטן גורמת ללא מעט שברוני לב, חששות ודאגה בלתי פוסקת לשלומו. יחד עם תעצומות הנפש, קיימת גם בעיה לוגיסטית, במיוחד בקרב נשים מניקות. יש לכן חלב ואתן
מעוניינות להמשיך ולהניק את תינוקכן, שגם הוא נראה שבע רצון מהעסקה הזו. מה תעשו עכשיו עם ההאכלה, עם הגודש ועם הזמנים הכי פרטיים שלכן עם תינוקכן? שהרי ידוע כי מועד ההנקה הוא מקרב, מקשר ומחבר.

לא פשוט. אבל גם לא בלתי אפשרי
ראשית, יש לצאת מנקודת ההנחה כי עליכן לחזור לעבודה מטעמי פרנסה, קריירה ואתגר אישי ומקצועי. חשוב לזכור כי הקושי הוא בעיקר שלכן ויש יתרונות רבים לחזרה לעבודה. מקום העבודה מספק מפגש עם סביבה בוגרת, מילוי מצברים ואף מספק נקודת מבט אחרת על בילוי זמן האיכות עם תינוקכן לאחר שתשובו מהעבודה. עוד חשוב לזכור כי תחושות האשמה, הבכי והמצוקות שמורות לכן, האמהות. התינוק, כל עוד הוא חש בטוח, מוגן, מחובק ושמור, יצלח את חזרתכן לעבודה בקלות. נותרה שאלת ההנקה. מה עושים?

הפתרון היעיל ביותר, שיספק לתינוק את חלב האם החשוב, ויפטור אתכן מהגודש בחזה הוא כמובן משאבת הנקה. באמצעותה, תוכלו לשאוב את החלב, לאחסן אותו במקרר ולדאוג לכל מחסורו של תינוקכן, בין אם בחרתם עבורו מסגרת כמו משפחתון, מטפלת או סבתא. משאבת הנקה היא נוחה לשימוש, קומפקטית וניתנת לנשיאה גם בתיק, כך שתוכלו להמשיך ולשאוב חלב גם בהפסקות בעבודה, לשמור אותו במקרר ולדאוג לכמות מנות מספקת. עם המשאבה תוכלו לשאוב בלילה, להכין מנות בהתאם ליומו של התינוק וצרכיו וכאמור, גם במהלך יום העבודה.

לוגיסטיקה בלבן
ניתן להשכיר היום משאבות הנקה מצוינות ואיכותיות, שישמשו אתכן לתקופת ההנקה בלבד. תוכלו למצוא משאבות בגדלים וסוגים שונים ומבלי להשקיע בקניית מוצר שבשלב מסוים כבר לא תעשו בו שימוש.

חשוב לזכור כי תינוק חדש בבית משמעו אושר גדול, תוספת מבורכת למשפחה ורגשות עצומים שכרוכים בטיפול בו ובגידולו. יחד עם זאת, חשוב מאד להשאר נאמנות גם לעצמכן, לתחביבים שלכן, הקריירה שלכן וכל מה שיכול להצמיח אתכן לגבהים חדשים, לספק מעט פרספקטיבה, בתוך כל השינויים המתחוללים בחייכן ולהגיע לכלל שגרה בריאה ונינוחה, הכוללת חזרה לעבודה. השילוב הזה של ניתוק מעולם התינוק למספר שעות מדי יום, הוא גם מעצים, מחזק עוד יותר את הקשר ביניכם, ושומר על האיזון העדין בין אמהות לקריירה, גם אם הדבר הראשון שתרצו לעשות זה לרוץ באמצע ישיבת צוות ולהציץ באוצר שלכן.

חזרו לעבודה, תיהנו גם מהעולם שקדם לבואו של התינוק ועם בונוס מיוחד: בסוף כל יום עבודה מחכה לכם תינוק מקסים שנכנס לחייכן וממלא אותם באור, אהבה ושמחת אין קץ.