משאבת חלב- לתזונה טבעית של התינוק גם לאחר הגמילה מההנקה

המודעות ההולכת וגוברת ליתרונותיה של ההנקה הטבעית הביאה לכך שכיום גם נשים המעוניינות לגמול את תינוקן מההנקה יכולות לעשות זאת, תוך שהן ממשיכות להזין את התינוק בחלב אם. אם את מתלבטת האם לגמול את תינוקך מההנקה, וחוששת בעיקר מההשלכות של הפסקת ההנקה על בריאותו- דעי כי יש פתרון.

על גמילה מהנקה ומשאבות חלב

עם יתרונותיה של ההנקה הטבעית קשה להתווכח: היא תורמת להתפתחות התינוק, מפחיתה את הסיכויים להיווצרותן של תופעות כמו שלשולים ומחלות זיהומיות ומחזקת את המערכת החיסונית של התינוק.
במילים אחרות, תינוקות יונקים הם תינוקות בריאים יותר, וחולים פחות. למרות נפלאותיה של ההנקה, בסופו של יום מגיע השלב בו יש לגמול את התינוק ממנה. בין אם מדובר בחוסר נגישותה וזמינותה של האם להניק כבעבר על רקע חזרה לעבודה, בין אם אלו כאבים חוזרים ונשנים בשד בזמן ההנקה או בין אם זוהי צמיחת השיניים שגורמת לתינוק לרצות להפסיק לינוק- גמילה מהנקה בשלב כזה או אחר בהתפתחותו של התינוק היא תהליך טבעי. כך הפכה שאיבת חלב הפכה לפתרון אידיאלי עבור נשות המאה ה-21 המבקשות לגמול את תינוקן, ורוצות במקביל שהוא ימשיך להיות בכל זאת ניזון מחלב אם. שאיבת חלב פירושה הוצאת החלב מהשד באמצעות משאבת חלב המחקה את פעולתו הטבעית של שד האם. קונסטלציית שאיבת החלב משתנה מאישה לאישה, כך שלכל אם ההעדפות שלה והצרכים שלה בכל הנוגע לזמני השאיבה. ישנן אמהות שבשל החזרה לעבודה מפסיקות להניק, ושואבות באופן קבוע מספר פעמים ביום, ואילו אמהות אחרות מסתפקות בשאיבת חלב פעם בכמה ימים ועל בסיס יותר אקראי. כך או כך, בחירת משאבת החלב לביצוע השאיבה צריכה להיות נגזרת של תדירות השאיבה. משאבת חלב חשמלית למשל תתאים יותר לאמהות עובדות שלא יכולות להיות זמינות כלל להנקה, ואילו משאבת חלב ידנית יכולה לענות לצרכיהן של אמהות מניקות המבקשות לגמול את תינוקן בהדרגה. באותה נימה, משאבת חלב גדולה במיוחד יכולה להתיישב עם צרכיה של אם השואבת בעיקר בבית, אך בטח שלא תתאים לאם עובדת שצריכה השואבת חלב גם במקום העבודה (ועל כן צריכה לקחת איתה את משאבת החלב כול יום אל מקום העבודה)

 

לצלוח בשלום את תהליך הגמילה מהנקה

על אף יתרונותיה של שאיבת החלב, כדאי לזכור, כי גמילה מהנקה היא בכול זאת תהליך לא פשוט עבור האם ועבור התינוק כאחד. יחד עם זאת, אם התהליך נעשה בהדרגה תוך היערכות נפשית הולמת של האם לשינוי ולהשלכות שעשויות להיות לו עליה ועל התינוק, הרי ששני הצדדים יכולים לצלוח אותו בשלום.