כמה התינוק שלך באמת צריך לאכול?

"הוא לא עולה מספיק במשקל", "למה הוא בוכה? אולי הוא רעב?", "כששלי היה בגיל הזה נתתי לו יותר".
כל אמא טרייה מתמודדת עם לא מעט הערות על הדרך שבה היא מתנהלת מול התינוק הקטן שזה עתה נולד. אחד הדברים שמציקים יותר מכל ומעוררים לא מעט שאלות אצל אמהות והורים בכלל הוא כמה התינוק באמת צריך לאכול. כמה עליי לתת לו לינוק? מתי יודעים שהוא שבע? הנה כמה טיפים שיעזרו לך להתגבר על תחושת ה"אולי" ולדעת שהתינוק שלך שבע לגמרי.

כדאי לזכור: לכל ילד מנגנון שובע משלו
לפני הטיפים הפרקטיים, חשוב שתדעי שלכל תינוק יש מנגנון שובע טבעי משלו. התינוק יודע כמה הוא רוצה לאכול, מתי משהו מציק לו ואולי אין לו חשק לאכול, מתי הוא שבע ומתי הוא רעב. ככל שתכירי את תינוקך טוב יותר תדעי להכיר את מנגנון השובע שלו ולהבחין מהי כמות החלב שמתאימה לכל ארוחה. ישנם ילדים שיונקים במשך שעה ארוכה ועדיין אינם שבעים, אחרים שבעים לאחר 10 דקות של הנקה טובה. גם ארוחת בקבוק יכולה להיות ארוחה של 120 מ"ל אך גם של 80 מ"ל ושתי הכמויות יתקבלו בברכה על ידי תינוקות שונים.

הכירי את הסימנים לכך שהאוכל מספק
איך תדעי שהתינוק שלך אוכל מספיק? כאשר הוא עולה במשקל בהדרגה ובצורה תקינה, כאשר הוא עושה פיפי וקקי באופן מסודר ובזמנים קבועים פחות או יותר או לאחר ההאכלה, וכאשר הוא רגוע ושקט.
תינוקות שאינם שבעים יבכו, יתקשו להירדם והחיתול שלהם יהיה יבש – כל הסימנים האלו מראים שהתינוק שלך לא אוכל כמו שצריך. משקל תינוקות עולה בהדרגה לאורך השנה הראשונה ובהתאם לגובה ולהתפתחות שלהם.

איך תדעי שאת מניקה בצורה נכונה?
אז מהי בעצם הנקה נכונה ואיך היא תעזור לך להיות בטוחה שהתינוק שלך שבע ומרוצה? הנה כמה טיפים בשבילך:
דאגי לתזונה בריאה ולשתיית מים: חשוב שתאכלי טוב ובריא, ארוחות מסודרות ומזינות שכוללות את כל אבות המזון והימנעי מסוכרים ושומנים. בנוסף, כדאי לשתות הרבה נוזלים ובעיקר מים.

תפיסת התינוק את השד: הסוד להנקה נכונה וקלה היא תפיסה נכונה של התינוק בשד. התינוק יפתח את הפה כאשר הוא רעב ויראה סימנים של רצון לינוק. מרבית העטרה שמסביב לפטמה צריכה להיות בפיו, מופנית אל הצד הקרוב לסנטרו, זוהי הדרך הקלה ביותר עבור התינוק לינוק ועבורך לדעת שהוא מקבל את החלב.

קולות ותנועות הפה: כאשר התינוק יונק בצורה טובה, אפשר לשמוע לעיתים קולות יניקה, לראות כיצד הוא בולע את החלב ואפילו לראות בזווית הפה את הלשון הקטנה שחופנת את השד. סימנים אלו הם סימנים טובים שמראים שהתינוק יונק כמו שצריך.

שימי לב לסימני הרעב: מומלץ שלא להאכיל את התינוק בשעה מסוימת רק כי מדובר בשעה נוחה לך. הוא יראה לך מתי הוא רעב על ידי תנועות פה ולעיתים גם חוסר שקט. כאשר הוא שבע, הוא יעזוב את הפטמה בעצמו או יירדם. זה השלב שבו תוכלי להניח אצבע קטנה על שפתו והוא ישחרר את תפיסתו בעדינות.