כל האמת על הנקה: על מיתוסים בהנקה, על העובדות ועל מה שביניהם

אמהות טרייה היא חוויה מלחיצה. לא משנה כמה הכנת את עצמך לקראתה, כמה ספרים קראת בנושא וכמה שיעורי מדיטציה עברת- מרגע החזרה הביתה עם התינוק מתעוררות אינסוף שאלות. סיטואציה זו הופכת מלחיצה עוד יותר על רקע מבול העצות, הטיפים וההמלצות שכולן מסביב מנחיתות עלייך בנושא ההנקה. הכול נעשה כמובן מתוך כוונה טובה ורצון לתמוך ולעזור- אך כשאת מוצפת בעצות שלעיתים הן סותרות ולפעמים הן פשוט לא נכונות- קשה מאוד שלא לאבד את העשתונות. מאמר זה נועד לעשות לך קצת סדר בבלגאן באמצעות הצגתם של כמה מיתוסים בהנקה שבטח כבר נתקלת בהם והפרכתם.

 

 

מיתוסים בהנקה: אל תאמיני לכל מה שאת שומעת

אחד המיתוסים הנפוצים ביותר סביב ההנקה הוא כי על האם המניקה להקפיד באופן כמעט כפייתי על המזון שהיא צורכת. עליה לשתות כמויות רבות של חלב על מנת ששדיה ימשיכו לייצר חלב, עליה להימנע ממזונות חריפים ומתובלים ורצוי שתפחית באכילת קטניות כמו שעועית, חומוס או עדשים. אם מניקה אומנם צריכה להקפיד עד כמה שניתן על תפריט מאוזן, עשיר בכל אבות המזון ובריא, אך היא לא צריכה להימנע מצריכה של מזונות מסוימים או לחילופין לצרוך מזונות אחרים. מחקרים המראים כיחלב אם מכיל את כל רכיבי התזונה הדרושים לתינוק, גם במידה ותזונתה של האם איננה מושלמת, מהווים ראייה מספקת לטענה זו. חשיבותה של צריכת מזון עתיר קלוריות היא דוגמא נוספת למיתוסים בהנקה שהשתרשו עמוק בתודעתן של נשים. נשים אלה מאמינות כי עליהן לצרוך כמות רבה של קלוריות, וכפועל יוצא מכך הן סבורות כי אין כל סיכוי שיצליחו להשיל בתקופת ההנקה את הקילוגרמים המיותרים שהצטברו במהלך ההיריון. מיתוס זה מבוסס על הנחות שגויות, והמציאות מוכיחה כי לא רק שדיאטה מבוקרת ומתונה היא בהחלט אפשרית במהלך ההנקה, אלא שההנקה אף יכולה לסייע בתהליך ההרזיה. ההמלצה היחידה בהקשר זה היא לא להתחיל את הדיאטה לפני שחלפו שישה שבועות מאז הלידה.

מיתוסים בהנקה: להפעיל חוש ביקורת כדי להניק בחוכמה

רשימת המיתוסים בהנקה שנשים מאמצות כאילו היו חקוקים בסלע היא ארוכה הרבה מעבר לזו המובאת לעיל. ההתבססות על מיתוסים שעוברים מפה לאוזן ומדור לדור ללא הפעלת כל חוש של ביקורת וללא בחינת אמיתותם עלולה רק ליצור תסכולים בקרב האם במקרה ה"טוב" או לפגוע בתזונת התינוק ובהתפתחותו במקרה הרע.
על כן, מומלץ כי נשים מניקות יעמיקו בקריאה בנושא ויתייעצו עם גורמים מוסמכים בעלי ניסיון והבנה בתחום ההנקה, זאת על מנת שיוכלו לגבש עמדה מושכלת יותר ולהניק יותר בחוכמה.