טיפים לאם הטרייה

ההריון והלידה הן נקודות מפנה בחייה של כל אישה, במיוחד כשמדובר בילד ראשון. הוא מביא איתו הרבה מאד ריגוש ושמחה אינסופית, אבל גם התמודדויות ואתגרים בלתי מוכרים. להלן מספר טיפים לאם הטרייה.

הורות היא חוויה שאי אפשר להתכונן אליה, ולא משנה כמה מנסים. הדבר היחידי שאפשר לעשות זה להפסיק לנסות. אחד הדברים שמתמודדים איתם הורים טריים היא ההתמודדות עם הציפיות שהיו להם לפני ההריון והלידה, שלרוב מתנפצות אל מול המצב החדש והכה מטלטל הזה.

אצל נשים החוויה המפתיעה הזו כה אינטנסיבית בעוצמתה, שלעיתים אף יוצרת תסכולים ורגשי אשם. כ-50% מהנשים חוות לאחר לידה רגשות דכדוך קל (שבדרך כלל מגיעה לאחר יומיים שלושה של היי), שנגרם משילוב של עייפות, טלטלה הורמונאלית, עוצמות רגשיות וכ"ו. לכן, אל תיבהלי אם תמצאי את עצמך במרכזם של פרצי  בכי בלתי מוסברים. יש לזכור שכל זה טבעי וחולף, וניתן רק לקבל את העובדה שהמצב החדש הוא מצב רצוי שמביא איתו הרבה מאד אושר לחייך.

אתר בייבי רותם פורס בפנייך טיפים שיסייעו לך ולבן זוגך בהתמודדות עם הראשוניות שבהורות:

  1. חלב אם הוא המזון הטוב ביותר שיצר הטבע עבור צאצאי המין האנושי, אבל שלא כמו שמספרים לנו זו לו חוויה שמגיעה בהכרח באופן טבעי. לפעמים הנקה היא קשה ולוקח זמן גם לאם וגם לתינוק להתרגל זה לזו. היעזרי בנשות מקצוע, וזיכרי שגם אם תחליטי בסופו של דבר לוותר על ההנקה, אין בכך כדי להעיד על אמהותך.
  2. אילוצים רבים מביאים נשים רבות להפסיק עם הנקה – הולדת פגים, חזרה לעבודה, ילד רעבתן או קושי בהנקה בפומבי. עבור כל אלה הומצאה תהליך שאיבת חלב
  3. תזונה נכונה היא חשובה, במיוחד בזמן ההריון ולאחר הלידה, בזמן הנקה. שתי הרבה מים והקפידי לנוח במקביל לטיפול ברך הנולד.
  4. הקפידי על תרגילים לחיזוק שרירי האגן, שנחלש לאחר הלידה, אבל אל תתאמצי יותר מדי שכן הפרשת ההורמונים מחלישים את העצמות ואת שרירי רצפת האגן.
  5. למרות כל הסיפורים על האינסטינקטים האמהיים וההתאהבות הראשונית בתינוק, האמת היא שזה לא תמיד ככה ולפעמים יש לעבוד על בניית הקשר והטיפול בתינוק, עבור האם וגם עבור האב הטרי. הנקה מאד תורמת לבניית הקשר הזה, ומאידך האכלה מבקבוק מאפשר לאב לחזק את הקשר עם התינוק בעצמו. לכן שאיבת חלב אם יכולה לעזור פה מאד.
  6. יש להרבות במגע בתינוק ובהחזקתו  על הידיים קרוב לגופך בתנוחת ערסול ונענוע קל, העוזרים להרגעה.התינוק זקוק למגע רב ואין אפשרות בשלב זה לפנק אותו.  גם עטיפת התינוק בשמיכה בצורה מהודקת תוך כדי השמעת המהום, תורמת להרגעה ושינה טובה יותר. טכניקת העיסוי היא כלי חשוב בהתמודדות עם ההורות .העיסוי מעניק ביטחון וכלים לך כאם, כיצד לאחוז בתינוקך בביטחון  וכיצד להתמודד עם פתולוגיות אופניות לגיל כמו כאבי בטן ,התכווצויות מעיים, בעיות נשימה, נזלת,בעיות אוזניים,אי שקט ובכי וטיפול במצבי חום.העיסוי הנעשה מתוך כבוד ותשומת לב, תורם להידוק הקשר, בינך ובין התינוק ונותן לו הרגשה כי הוא אהוב וחשוב.
  7. קיימות מגוון מתנות לידה שהן בהעצם חבילות לידה שיכולות להקל עליך בטיפול בתינוק הקטנטן.
  8. כשאישה יולדת תינוק, היא מקבלת איתו את רגשי האשמה. כאילו זה חלק ממבנה ה-DNA של האמהות. אז נכון שכולן מתמודדות עם זה, אבל את יכולה לעבוד על זה. זיכרי שמאחורי האמא הטרייה, ובין הנקה להנקה, עדיין יש אישה עם צרכים, עם רצונות ועם חשקים.
  9. אם יש עוד ילדים אחד או יותר, צריך לזכור שגם עבורו מדובר במשבר, וגם הוא צריך להסתגל למצב החדש. תנו לו את התחושה שהוא מעורב בתהליך, שהוא לא נשכח בין הנקה להחלפת טיטול,ושגם הוא יכול לסייע בטיפול. עוד סיבה להאכלה בבקבוק חלב אם, כדי שאפשר יהיה לשתף אותו בתהליך ההאכלה.
  10. אחד הדברים שנפגעים ביותר לאחר הלידה היא הזוגיות. טבעי, אבל אפשר למזער נזקים על ידי שמירה על ערוצי תקשורת פתוחים. שתפו זה את זו בחוויותיכם מהמצב החדש, גם בפחדים ובחששות.