הכירי את התינוק שלך

למה הוא בוכה? מה גרם לו להתעורר? למה הוא לא נרגע? אולי הוא עייף? אולי דווקא רעב? אלו הן רק חלק מהשאלות שתיתקלי בהן בינך לבין עצמך בחודשים הראשונים עם התינוק שלך.

לצד השאלות על כל כמה זמן להחליף חיתול ואיזו משאבת הנקה תתאים לך הופכות השאלות על התקשורת ויכולת הביטוי של תינוקך למהותיות מכולן. לכל תינוק שפה משלו ודרך משלו להראות שמשהו מציק לו. יש מי שצועקים עד השמיים ואחרים פשוט לא מוכנים לעזוב את אמא לרגע. לרוב, תינוק פשוט בוכה כשהוא רוצה להגיד שמשהו מפריע לו או שהוא זקוק למשהו.

למה הוא בוכה, בעצם?
כשלך מציק משהו, את עצובה, כואב לך או את פשוט מתה לכוס קפה, את אומרת, מדברת, מתקשרת, כותבת, מתייעצת ומקטרת. גם התינוק שלך זקוק לשפה כדי להביע את רצונותיו, כאביו ותחושותיו אבל עדיין אין לו שפה שהוא יכול להשתמש בה. השפה של התינוק שלך היא הבכי. הבכי הוא הדרך שלו ליצור איתך קשר ולהתריע שמשהו מציק לו והוא זקוק לעזרה.

איך אפשר לזהות מה התינוק רוצה?
תינוק בוכה כשהוא רעב ואת לא מוכנה להנקה או לא הספקת להכין לו בקבוק או להוציא משאבת הנקה לקראת שאיבה. תינוק בוכה כשהוא רוצה להגיד לך שמתחשק לו בדיוק עכשיו לאכול. הוא בוכה כשהוא עייף. הוא בוכה כשהחיתול רטוב או מלוכלך. הוא בוכה גם כשחם, כשקר לו, כשלא נוח ולא נעים לו או פשוט כי הוא מתגעגע לאמא. איך אפשר לזהות מה התינוק רוצה להגיד?

ככל שתהיי קשובה יותר לתינוק שלך ותלמדי להכיר אותו, כך תגלי שלכל צורך יש לתינוק שלך בכי אחר. הוא יודע לבטא את עצמו דרך בכי כשהוא רעב או להגיד לך שהוא פשוט נורא עייף. לצד הבכי אפשר לראות שפת גוף והבעות פנים שעוזרות לנו לנחש מה התינוק רוצה. גם קיום של סדר יום מסודר מאפשר לנו להבין יותר בקלות מה התינוק רוצה ומתי.

יותר מהכל, האינסטינקטים הטבעיים שלנו כאימהות עוזר לנו לזהות את הצורך של התינוק שלנו בזמן הנקה, בחיבוק לפני השינה או בהרמה על הידיים. לאט לאט עם הזמן אנחנו לומדות להכיר את הבכי של התינוק שלנו ומה הוא אומר.

מה הדברים החשובים שכדאי לך לזכור בקשר לבכי התינוק?

  1. שמדובר בתהליך הסתגלות גם בשבילו וגם בשבילך. ככל שיעבור זמן ותבלו יותר ביחד, כך תלמדי להכיר את התינוק שלך ולהבין מדוע הוא בוכה.
  2. שכל תינוק הוא אחר. יש תינוקות שבוכים בכל פעם שיש משהו שמציק להם. אחרים יכולים לחכות עם הבכי זמן רב למרות שהחיתול רטוב, שהם רעבים או שהם לא מצליחים להירדם. בסופו של דבר רק את תוכלי להכיר את התינוק שלך ואת הרגלי הבכי שלו, וזה יקרה.
  3. שזוהי שפת תקשורת. תינוק בוכה כי הוא רוצה להגיד לך משהו. הוא רוצה שתקשיבי לו ותעניקי לו את הצורך שבגינו הוא בוכה. או בקיצור, הוא רוצה שתקשיבי לו.
  4. שבקרוב הוא יתחיל לדבר ואת תוכלי לשאול ולחקור למה הוא בוכה. הכל שאלה של זמן
  5. .