האם הנקה גורמת לירידה במשקל

לאחר שמתפוגגת ההתרגשות הראשונית שלאחר הלידה ומשאנחנו נכנסות לשגרה של חופשת לידה, מתחילה גם ההתעסקות עם הקילוגרמים העודפים שהצטברו במהלך ההריון. בין הנקה לבין התעסקות במשימות הביתיות, שסוף סוף את מצליחה להתפנות אליהן, להלן כמה דברים שכדאי שתדעי על ירידה במשקל במהלך ההנקה.

על הנקה, ירידה במשקל, דיאטות ומה שביניהם

הלידה היא אירוע משמעותי בחייה של האישה, שלצד ההיבטיים הרגשיים שלו יש לו גם השלכות פיזיות על גופה. לאחר הלידה, חוזר גופה של האישה, פחות או יותר, למימדיו המקוריים כאשר הרחם מתכווץ וחוזר לגודלו, אם כי מרבית הנשים צוברות בממוצע 4 קילוגרמים נוספים למשקלן המקורי שלפני הלידה.
הקשר בין הנקה לירידה במשקל נחקר רבות והמסקנות העולות ממחקרים שנערכו בנושא הן חד-משמעיות. למרות שקיימות נשים שלא מאבדות ממשקלן במהלך ההנקה, נמצא קשר ברור בין ירידה במשקל והצרת היקפים לבין ההנקה. ההסבר המרכזי לירידה במשקל במשך תקופת ההנקה היא השימוש של הגוף במצבורי אנרגיה הקיימים בתוכו כדי לייצר את החלב ומכיוון שהמצבורים הללו נמצאים בגופה של האישה בעיקר באזור היריכיים, באגן (מותניים) ובישבן, הרי שלנשים מניקות סיכויים גבוהים יותר לעבור תהליך של הצרה של ההיקפים בהשוואה לנשים שאינן מניקות.
נשים שאינן משילות ממשקלן בתקופת ההנקה יכולות לרדת במשקל בצורה מכוונת ומתוכננת, כלומר לעבור לתפריט מאוזן ובריא יותר מזה שהן הורגלו אליו קודם לכן. למרות זאת, רצוי שלא לבחור באופציית הדיאטה בחודשים הראשונים שלאחר הלידה, זאת כדי לחכות שהגוף יחזור למצבו המקורי באופן טבעי. בחלוף כמה חודשים ניתן להתחיל בדיאטה מתונה (ובטח שלא לפצוח בדיאטת כסח), כזו שכוללת את כל אבות המזון והרכיבים החיוניים לקיומו של הגוף. יש שיאמרו כי ניתן להוריד מהתפריט היומי כמה עשרות קלוריות, מבלי לפגוע באיכות החלב ובתדירות של ייצורו, אך במידה והאם המניקה צורכת את כל רכיבי המזון הדרושים לתקינות פעילותן של מערכות גופה, כולל ויטמינים ומינרלים, נמנעת מצריכה של מזון "ז'נק", של מזון מעובד ומתועש ושל מזון שכולל כימיקלים וחומרי הדבררה- אין סיבה שהיא לא תרד במשקל בתקופה שלאחר הלידה, מאחר שהתפריט התזונתי שלה בריא וטבעי.

על ירידה במשקל ופעילות גופנית

לצד האכילה הנכונה, רצוי לשלב גם פעילות ספורטיבית, שלא רק תסייע לירידה במשקל, אלא גם לחוסן הפיזי של הגוף. עצה זו רלוונטית לא רק לנשים שלאחר לידה, אלא לכלל בני האדם, אך היא רלוונטית עוד יותר לנשים שצברו קילוגרמים רבים מהם הן רוצות להיפטר לאחר ההיריון.