איך שומרים על זוגיות טובה בתקופה שלאחר הלידה?

התקופה שלאחר הלידה היא תקופה לא פשוטה. זו תקופת הסתגלות לא רק עבורך ועבור התינוק שלך, אלא גם עבור בן הזוג, שבדרך כלל נמצא שם צעד מאחוריך ומנסה להשתלב בשינוי המהותי הזה שמתרחש בחיים שלכם.

בעוד שהזרקור מופנה בעיקר אל התינוק, דווקא בתקופה זו חשוב לשים לב למה שקורה בזוגיות. זוגות רבים חווים מיד לאחר הלידה משברים זוגיים, בעיקר מתוך חוסר הזמן והיכולת לתת תשומת לב זה לזו ולהפך. מה ניתן לעשות כדי לשמור על זוגיות טובה בתקופה המלחיצה לאחר הלידה?

שעת שיחה אחרי העבודה
הוא חוזר מהעבודה. את היית בבית במהלך היום בחופשת הלידה. הכינו שתי כוסות קפה ושבו לשיחה לאחר שהוא מגיע מהעבודה. עבורו זה הזמן להתמתח, להוריד את הנעליים ולהרגיש בבית. עבורך זה זמן שבו הוא מתחבר מחדש למה שקורה בבית, דרכך. יותר מכך, זה הזמן לספר אחד לשני מה קרה היום, האם היו דברים טובים? האם רעים? השיתוף הזה מחזק את הקרבה.

צאו לדייט זוגי ביום קבוע
התינוק החדש במשפחה אינו אומר "עוצר בבית". תוכלו לצאת לשעה קלה אפילו לישיבה בבית קפה או לאכול מנה פלאפל ביחד. הדייט הזוגי אולי יהיה קצר יותר ממה שהיה כשהייתם משפחה של שניים, אבל הוא חשוב עכשיו יותר מאי פעם.

זה הזמן שלכם להתחבר אחד לשני מחדש, לדבר בלי הסחות דעת, להשתחרר מהשגרה, לצחוק ובעיקר לבלות זמן איכות אחד עם השני. סבתא, בייביסיטר, אחות, חבר או חברה טובה – אלו יכולים להעניק לכם את שעת הקסם הזו.

זמן איכות בסוף השבוע
זוגות רבים מבלים את סופי השבוע לאחר הלידה בעיקר בסידורים בבית. זה בדיוק הזמן לכביסות, לבישולים, לקניות ולכל שאר הסידורים שלא נכנסים לסדר היום במהלך השבוע. דווקא בסוף השבוע, כל עוד מזג האוויר מאפשר זאת, אפשר לצאת לטייל, לנשום אוויר, לשנות אווירה, לבקר חברים וקרובי משפחה.

הנסיעה המשותפת כמשפחה תורמת לזוגיות שלכם, היא מספקת לכם זמן שיחה ושיתוף לאורך הנסיעה ומאפשרת לכם להחליף אווירה לכמה שעות בכל סוף שבוע.

לספור עד עשר
אחרי הלידה אנחנו יכולים להיות רגשנים, עצבניים, עמוסים בתחושות שקשה להוציא החוצה. מצידנו, אנחנו סובלות לפעמים משינויים במצב הרוח בגלל השינויים ההורמונליים, מצדו – התחושה שלא מערבים אותו בטיפול בתינוק, שהוא נאלץ לצאת מהבית בעוד שאת מבלה עם התינוק, כל התחושות האלו יכולות להפוך בית למרקחה.

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הרגשות שצפים לאחר הלידה, אצלו ואצלך, זה לספור עד עשר ולשתף בשיחה קשובה. השיחות האלו מונעות לאחר מכן ריבים קשים. האיפוק, שפירושו לנסח נכון ובלי לפגוע דברים שצריך להגיד וחשוב לשתף, עוזר לבסס מערכת יחסים שבנויה על תמיכה והקשבה.

מערכת היחסים הזוגית סופגת לעיתים קרובות מכה קשה כשנולד ילד. לצד השמחה, האושר וההתרגשות, ישנו תהליך הסתגלות שמשפיע על הזוגיות. זמן איכות, בילוי שמח, הקשבה ואיפוק יכולים לעזור לכם לעבור את התקופה הזו בשלום.