איך זה שאימהות אף פעם לא חולות?

מרגישה שהאף מתחיל להיות גדוש? העברת לילה עם חום גבוה מהרגיל? ששש…אם את אמא, כנראה שאסור לך לדווח לאף גורם רשמי. אימהות לא חולות אף פעם, כך יגידו לנו הסבתות והיועצים הטובים, הן נעזרות בכל מה שאפשר כדי להימנע ממחלות. בין אם זה חיסונים, תרופות מנע, כמוסות טבעיות, ויטמינים ומינרליים או פשוט אורח חיים בריא.

רק אל תזניחי את עצמך
"אל תזניחי את עצמך!", זוהי אימרה שלא מעט אימהות שומעות בתחילת הדרך. לא משנה כמה שעות את מבלה בבית עם תינוק על הידיים, כמה פעמים קמת בלילה והאם בכלל הלכת לישון, אסור לך להזניח את עצמך. להזניח פירושו להיות חולה, מצב שבו תצטרכי לתפקד פחות, מצב שבו תיאלצי לבקש עזרה ומצב שבו תצטרכי להעניק לעצמך קצת יותר תשומת לב.

אין כל קשר בין הזנחה למצב שבו הגוף פשוט אומר לך די ונכנע לשפעת או להצטננות הקלה. במצב כזה לא צריך להרגיש אשמה, אפשר לבקש עזרה, אפשר לקחת צעד אחורה ולתת לבן הזוג לקחת פיקוד ואפשר גם לעשות את כל המטלות והמשימות קצת יותר לאט.

מה שבטוח, אימהות בהחלט יכולות להיות חולות. לפני שאנחנו אימהות אנחנו בני אדם, שיש להם רגישויות, מיחושים ותחושות. המסקנה: אימהות בהחלט חולות, וכשזה קורה חשוב לטפל בכך ולא להזניח.

איך תהיי ערוכה לקראת החורף הקרב?
מחלות החורף הן טקס מעבר עבור כל אמא. בין אם הן תוקפות את התינוק או הילד או את האם עצמה, הן משבשות את שגרת החיים ומוסיפות עוד קצת קושי לסדר היום שוקק החיים שלנו. בעוד שמותר לך בהחלט להיות חולה, הזדמנות מצויינת כאמור לקחת צעד אחורה ולטפל בעצמך, ישנם דברים שתוכלי לעשות כדי להתחסן לקראת החורף ולהיות מוכנה לבואו.

חיסון נגד שפעת:
קופות החולים מקדמות בשנים האחרונות את נושא החיסון נגד שפעת ויוצאות במבצע חיסונים לקראת החורף בכל שנה. החיסון ניתן בחינם, הוא לא גורר אחריו יותר מדי תופעות לוואי (אם כי לעיתים קרובות מי שחוסן יחלה בשפעת קלילה למשך כמה ימים, כתגובה לחיסון) והוא מאפשר לך לישון בשקט ולדעת שרוב הסיכויים שתוכלי לעבור את החורף בשלום.

תכשירים לחיזוק המערכת החיסונית:
בבתי המרקחת וברשתות הפארם אפשר למצוא לא מעט תכשירים טבעיים שמסייעים לחיזוק המערכת החיסונית. בין היתר פרופוליס לסוגיו. תכשירים אלו מחזקים את הגוף ומכינים אותו להתמודדות עם מחלות החורף. כדאי להתחיל לקחת את התכשירים לפני החורף ולא לחכות לרגע האחרון, אז היעילות שלהם מפוקפקת. חשוב לזכור שהתכשירים יכולים להשפיע על כל אחת בצורה אחרת ומומלץ להתייעץ עם רופא לפני שלוקחים אותם, על אף שמדובר בתכשיר טבעי.

אורח חיים בריא:
כן, לא פשוט לשמור על תזונה בריאה ומלאה, על פעילות גופנית ועל שעות שינה מספקות (האחרון כמעט ובלתי אפשרי עם תינוק בבית). אפשר לעשות את כל מה שניתן כדי לשמור על הגוף. תזונה בריאה היא דבר שלא קשה לאמץ ובדרך כלל אינה דורשת התארגנות מיוחדת, טיול עם התינוק בעגלה כשמזג האוויר עדיין נעים הוא התעמלות נהדרת והשלמת שעות שינה ביום שישי כשהבן זוג בבית היא לא משימה בלתי אפשרית.